Gdzie na rower?

Tue, 03/19/2024 - 00:00

Jazda na rowerze to jeden z najczęściej uprawianych sportów. Nie dziwota, wielu uczy się jazdy na rowerze już od najmłodszych lat. Jednak jazda po pobliskich drogach czy parkach szybko może się znudzić. W takiej sytuacji wielu może się zastanawiać nad tym gdzie w takim wypadku wybrać się na rower. Niektórzy mogą nawet zacząć się rozglądać za opcjami na dłuższy wyjazd na rower, gdzieś z dala od swojej miejscowości. 

Jednym z miejsc, które świetnie się do tego nadaje jest Velo Dunajec. Ta długa na 233.8 km trasa, zaczynająca się w Zakopanem, to część ciągle rozwijającej się sieci Velo Małopolska. Już niemal od samego początku prowadzi nas ciągle wzdłuż Dunajca, tak po prawym jak i jej lewym brzegu. Choć jest to niewątpliwie jedna z najpopularniejszych tras w Polsce, nie jest ona dobra dla dzieci i początkujących rowerzystów. Część trasy jest nadal w budowie, przez co trzeba mierzyć się z objazdami, które nierzadko prowadzą przez  ruchliwe drogi publiczne.

Jednak jeżeli pragniesz wyjechać gdzieś za granicę, dobrym pomysłem będzie Spreewald w Niemczech. Ten zielony region słynie z dziesiątek ścieżek rowerowych, które przecinają piękne, lasy oraz liczne rzeki i rzeczki, tworzące z tej okolicy prawdziwy wodny labirynt. Jest to świetne miejsce na rodzinny wypad, gdyż wiele tras jest położonych głęboko w lasach, z dala od samochodów. Jednak nawet jeżeli w pewnym momencie przyjdzie nam znaleźć się na drodze, to nie ma czym się przejmować. Spreewald nie jest zbyt licznie zamieszkany, a mieszkańcy i tak w większości przemieszczają się na rowerach. 

Oczywiście innych tras i miejsc do jazdy na rowerze jest mnóstwo. Są te proste, bez wielkich wzniesień i trudnych podjazdów, ale są i te, które nawet zawodowcom mogą dać w kość. Dlatego warto się rozglądać i szukać miejsc do jazdy. Nie ma po co ograniczać tylko do okolicy naszego domu, kiedy na świecie jest tyle pięknych miejsc na przejażdżki.