Muzyka jest stałą częścią cywilizacji. Towarzyszy ludziom od najdawniejszych czasów. Jest źródłem zabawy, tworząc zarazem nośnik odczuwanych przez muzyków emocji. Współcześni artyści reprezentują zarówno nowoczesne, jak i konwencjonalne nastawienie do niej. Oba są potrzebne, aczkolwiek posiadają swoje wady i zalety.

Muzyka częścią kultury elitarnej

Ciężko jest podważyć fakt, że muzyka stanowi część kultury elitarnej. Jest ona przekaźnikiem tradycyjnych wartości, a zarazem ważnym komponentem dorobku kulturowego szerokiej grupy narodów. Uwrażliwia na piękno, tworząc niezastąpione dobro danego społeczeństwa. Nie ma chyba narodu, który nie mógłby się pochwalić wybitnymi muzykami.

Konwencjonalne ujęcie muzyki

Dzięki konwencjonalnemu podejściu do muzyki możemy przekazać kolejnym pokoleniom ogromnej wagi bagaż kulturowy. Takie nastawienie zawęża grono artystów do jednostek mających pożądane umiejętności i talent muzyczny. Mimo iż z jednej strony korzystnie oddziałuje to na poziom kompozycji, to wykształca się w ten sposób wyselekcjonowany krąg artystów, do którego nie nie wszyscy mają wstęp. Co więcej, takie konwencjonalne traktowanie muzyki zawęża perspektywy dla kreowania nowych, niestandardowych utworów muzycznych.

Muzyka nowoczesna

Nowoczesne nastawienie do muzyki dostarcza zupełnie nowych możliwości jej odbioru. Dzięki niemu powstają nowe gatunki, a różne kategorie muzyczne wzajemnie się przenikają. Z drugiej strony takie innowacyjne ujmowanie muzyki w coraz większym stopniu przybliża ją do sektora rozrywkowego ukierunkowanego na zysk, obdzierając z znaczenia kulturowego. Przez to muzyka w coraz szerszym stopniu staje się towarem sprzedażowym.

Nowoczesne traktowanie muzyki może niestety przyczynić się również do zaniżenia jej jakości. Determinowane jest to tym, że komponować może ją niemal każdy, nie bacząc na przejawiane zdolności. Dobrze jest zatem czerpać tak samo z konwencjonalnego, jak i innowacyjnego nastawienia do muzyki. Jest ona bowiem niezastąpionym przekaźnikiem kultury, wyzwalającym pozytywne uczucia i dostarczającym mnóstwo radości.